نکاتی مهم در مورد نمایشگر های صحفه تخت

این نوشتار در واقع یک یادآوری کلی و راهنمایی برای دوستانی است که به تلویزیون‌های مسطح‌الشکل علاقه پیدا کرده‌اند و تمایل به خرید یکی از مدل‌های آن دارند. از این‌رو نگاه مختصری خواهیم داشت به تکنولوژی‌ها و امکاناتی که به طور معمول یا ویژه توسط این موجودات ارایه می‌شوند! 
● گونه‌های تکنولوژی تصویری
این نوشتار در واقع یک یادآوری کلی و راهنمایی برای دوستانی است که به تلویزیون‌های مسطح‌الشکل علاقه پیدا کرده‌اند و تمایل به خرید یکی از مدل‌های آن دارند. از این‌رو نگاه مختصری خواهیم داشت به تکنولوژی‌ها و امکاناتی که به طور معمول یا ویژه توسط این موجودات ارایه می‌شوند! 
● گونه‌های تکنولوژی تصویری 
تلویزیون‌هایی که در بازار ایران یافت می‌شوند یا از تکنولوژی LCD بهره می‌برند یا از قبیله Plasma هستند. در بازارهای جهانی گونه‌های مختلفی عرضه می‌شوند که در ایران‌زمین طرفدار ندارند. برای مثال، تکنولوژی OLED در برخی تلویزیون‌ها عرضه و Mitsubishi نیز Laser TV خود را با قیمتی تخیلی روانه بازار کرده است. به هر حال شما به دو گونه LCD و Plasma فکر کنید! 
● کیفیت تصویر 
این مشخصه رابطه مستقیمی با تعداد نقاط نمایشی (Pixel) پانل نمایشگر دارد. تعداد کل پیکسل‌های نمایشگرهای مسطح کنونی بین ۸۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار متغیر است. این عدد از ضرب تعداد پیکسل‌های عرض و ارتفاع پانل حاصل شده است. برای مثال، نمایشگری که از استاندارد HD ۷۲۰ و رزولوشن ۱۲۸۰ * ۷۲۰ پیکسل پشتیبانی می‌کند، ۹۲۰ هزار پیکسل و نمایشگرهای مدرن که از استاندارد HD ۱۰۸۰ و رزولوشن ۱۹۲۰ * ۱۰۸۰ پیکسل پشتیبانی می‌کنند، ۲ میلیون پیکسل دارند. 
● روشنایی و کنتراست 
تلویزیون‌های LCD از لامپ‌های CCFL یا تکنولوژی جدید LED برای تولید نور سفید استفاده می‌کنند. تلویزیون‌های Plasma از مکانیزم دیگری برای تولید نور سفید استفاده می‌کنند. شدت روشنایی Britnessدر مدل‌های مختلف متفاوت است وابستگی بسیاری به محل نصب تلویزیون دارد. هر چه روشنایی محیط بیشتر باشد لاجرم باید از مدل‌هایی با شدت روشنایی بالاتر استفاده کرد. روشنایی مدل‌های معمولی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ نیتس است. نیتس اصطلاحی است که به جای کاندلا بر متر مربع به‌عنوان واحد شدت روشنایی به کار می‌رود. در انتخاب میزان روشنایی مناسب،‌ دقت زیادی داشته باشید. تلویزیون‌های Plasma روشنایی بیشتری نسبت به تلویزیون‌های LCD دارند، اما در صورت ثابت ماندن طولانی‌مدت تصویر، با پدیده عجیبی به نام سوختگی پیکسل مواجه خواهید شد. 
درباره کنتراست تصویر که رابطه مستقیمی با شدت روشنایی دارد در ستون کناری صحبت شده است. 
● نسبت تصویر 
نسبت عرض به ارتفاع نمایشگرهای CRT قدیمی ۴ به ۳ است. البته این موضوع برای نمایشگرهای LCD قدری متفاوت است، زیرا نمایشگرهای CRT پیکسل‌های ثابت و مشخصی ندارند، اما پیکسل‌های نمایشگرهای LCD به‌صورت فیزیکی روی پانل قرار دارند. از این‌رو اصطلاح رزولوشن پیش‌فرض (Native) در این‌باره بسیار استفاده می‌شود. البته می‌توان میزان رزولوشن این نمایشگرها را افزایش داد، اما نباید انتظار داشت که کیفیت تصویر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد! 
نسبت تصویری تلویزیون‌های مسطح ۱۶ به ۹ و استاندارد مورد استفاده آن‌ها HD ۷۲۰ و HD ۱۰۸۰ است. بسیاری از نمایشگرهای کامپیوترهای کنونی نیز با این نسبت تولید می‌شوند. برخی مدل‌های جدید با نسبت ۱۶ به ۱۰ تولید می‌شوند. استاندارد این نمایشگرها WUXGA+، WUXGA و WQXGA است. رزولوشن پیش‌فرض بیشتر آن‌ها ۱۶۸۰ * ۱۰۵۰ است. 
این را نیز بدانید که برخی تلویزیون‌های جدید با نسبت ۲۱ به ۹ تولید شده‌اند و از رزولوشن ۲۵۶۰ * ۱۰۸۰ پشتیبانی می‌کنند. این نمایشگرها به‌ طور اختصاصی از فیلم‌های سینمایی پیشرفته (Cinemascope) پشتیبانی می‌کنند. 
 
● پشتیبانی دیجیتالی 
اطلاعات به دو صورت به نمایشگرها منتقل می‌شوند، آنالوگ و دیجیتال! 
نمایشگرهای دیجیتالی می‌توانند به کامپیوتر متصل شوند. بیشتر آن‌ها مجهز به ورودی‌های دیجیتالی مانند DVI-D، USB یا رابط فوق‌العاده جدید HDMI هستند. این موجودات برای پشتیبانی از امکانات متعدد دیجیتالی با قابلیت HDCP سازگاری دارند! 
رابطه مستقیمی بین نسبت‌های تصویری ۱۶ به ۹ و پشتیبانی از تلویزیون‌های با کیفیت بالا وجود دارد. مدل‌های جدید از استاندارد HD ۱۰۸۰ پشتیبانی می‌کنند و بیشتر امکانات دیجیتالی مانند رابط‌های پیشرفته HDMI ۱.۳ را به همراه دارند. 
 
● صدا 
دو بلندگوی نازنین روی بیشتر تلویزیون‌ها وجود دارند، این در حالی است که بیشتر آن‌ها این امکان را فراهم ساخته‌اند تا از بلندگوهای متعدد و استانداردهای پیشرفته صدای دیجیتالی مانند Dolby Digital و DTS با هفت یا هشت بلندگو پشتیبانی ‌کنند. برخی مدل‌ها بلندگو ندارند. همچنین برخی مدل‌ها از امکانات پیشرفته‌تر صوتی پشتیبانی می‌کنند. این امکانات تاثیر بسیاری در افزایش قیمت دستگاه دارد! 
 
● جعبه همراه کنترلی 
بخش‌های پردازشی و کنترلی دستگاه باعث افزایش ضخامت دستگاه‌ها می‌شوند. در برخی مدل‌ها، سازنده، این بخش‌ها را -که تمامی پورت‌ها به آن‌ها متصل هستند- در جعبه‌ای مجزا قرار می‌دهد و از پشت تلویزیون خارج می‌کند. این عمل باعث می‌شود که وزن دستگاه کاهش یابد و ضخامت آن به میزان قابل توجهی کاسته شود! 
● امکانات جانبی 
دستگاه‌های پخش فیلم DVD و Blueray و گیرنده‌های پیشرفته امواج تلویزیونی از جمله امکاناتی هستند که به‌ صورت پیش‌فرض در داخل بدنه برخی مدل‌ها تعبیه می‌شوند. همچنین دستگاه کنترل از راه‌دور این دستگاه‌ها، قابلیت‌های مفصلی دارند و به کمک آن‌ها می‌توان تمامی امکانات تلویزیون را مدیریت کرد. 
این را نیز گفته باشم که شرکت‌های مختلف، امکانات اختصاصی برای مدل‌های مختلف عرضه می‌کنند که نمی‌توان در این فرصت کوتاه درباره آن‌ها صحبت کرد. 
 
● و نکات دیگر 
مصرف انرژی، عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. لامپ‌های CCFL و مدل‌های Plasma انرژی زیادی هدر می‌دهند و بسیاری از مدل‌های LED تدابیر عاقلانه‌ای برای این موضوع اتخاذ کرده‌اند. وجود حسگر هوشمند تشخیص میزان نور محیط و تنظیم روشنایی تلویزیون‌ها، تشخیص خودکار بهترین تصویر و موارد دیگر از امکاناتی است که توجه به آن ضرر ندارد. 
خریدار ایرانی باید بداند که مشاهده شبکه‌های تلویزیونی داخلی روی مدل‌های دیجیتال چندان دلچسب نیست، اما دیدن فیلم‌های DVD با پشتیبانی Full HD تجربه کم‌نظیری است. 
دیگر اینکه، برای منازل ایرانی استفاده از مدل‌های ۳۷ تا ۴۵ اینچ توصیه می‌شود که هم فضای کمتری اشغال می‌کند و هم قیمت مناسبی دارد. به خاطر خواهم داشت که در فرصتی مناسب درباره قیمت تلویزیون‌ها صحبت کنم. 
این مطالب بیشتر جهت یادآوری گردآوری شده بود،‌ همین!
 
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگزارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  تابلو روان

  تلویزیون شهری

  تابلوروان

  تابلو روزشمار

  تابلو سازی میدان شهدا

  تابلو سازی خیابان 17 شهریور

  تابلو سازی میدان بهارستان

  تابلو سازی خیابان پیروزی

  تابلو سازی در بازار

  تابلو سازی چهارراه سر چشمه

  تابلو سازی سه راه امین حضور

  تابلو سازی خیابان ری

  تابلو سازی خیابان امام خمینی

  تابلو سازی خیابان مصطفی خمینی

  تابلو سازی دروازه شمیران

  تابلو سازی پیچ شمیران

  تابلو سازی میدان سپاه

  نمایشگر های شهری و برون شهری

  قیمت تابلوروان

  قیمت تلویزیون شهری

  بهترین قیمت تابلوروان و تلویزیون شهری

  تلویزیون rgb

  ماژول rgb

  تلویزیون 3in1

  ماژول 3in1

  ماژول smd

  تلویزیون smd

  تابلو smd

  تعمیر تابلو روان

  تابلو روان تک رنگ قرمز

  تابلو روان تک رنگ سبز

  تابلو روان تک رنگ آبی

  تابلو روان فول کالر

  تلویزیون شهری ار جی بی

  تلویزیون اس ام دی

  ماژول اس ام دی

  بیلبورد

  led

  تابلو روان شهری

  تابلو روان برون شهری

  پاور تابلو روان

  ماژول تابلو روان

  مشتری مداری

  تراکت

  بیلبورد های شهری و برون شهری

  دات ماتریس

  دات پیچ

  فروش انواع تابلو روان

  کیان ال ای دی

  ال ای دی

  تابلو سازی

  قطعات تابلو روان

  تابلو روان دست دوم

  تابلو روان در دیوار

  همه چیز در مورد تابلو روان

  تابلو روان های رنگی

  تابلو روان رنگی

  برنامه تابلو روان

  فریم تابلو روان

  کابینت تابلو روان

  تابلو روان کیان ال ای دی

  تابلو ثابت ال ای دی با تراکم بالا

  چرا تابلو روان

  تبلیغات محیطی

  پاور czcl

  ادابتور تابلو روان

  فروش کلی و جزیی قطعات تابلو روان

  گارانتی تابلو روان

  تعمیر تابلو های معیوب

  تابلو روان دو طرفه

  تابلو نئون

  تابلو های معیوب

  تشخیص کیفیت تابلو روان

  تابلو روان بی کییفیت با تابلو روان با کیفیت چه تفاوتی دارد

  بهترین تابلو روان تهران

  بهترین تابلو روان کشور

  بهترین تابلو روان پایتخت

  آموزش ساخت تابلو روان

  تابلو روان با کیفیت

  ماژول تسلا

  ssa

  سی ال

  اچ دی

  نمایشگر های بزرگ شهری و سالنی

  مرکز پخش تابلو روان

  نمایندگی مرکزی تابلو روان

  تابلو ثابت led

  مجتبی کیانی صابر

  مرتضی کیانی صابر